Metoda Monte Carlo¶
Metoda Monte Carlo to technika matematyczna, która pozwala uzyskiwać numeryczne rozwiązania problemów przez dokonywanie losowych prób. Jest szeroko stosowana w matematyce, fizyce, finansach i innych dziedzinach nauki. Podstawą tej metody jest korzystanie z prawdopodobieństwa i próbek losowych w celu uzyskania przybliżonych wyników do różnych problemów. Innymi słowy, bazując praktycznie wyłącznie na losowości jesteśmy w stanie oszacować wynik postawionego problemu. Rzecz jasna słowo klucz to oszacować. Nie dostaniemy dokładnego, pełnego wyniku, ale czasem nam to wystarczy. W szczególności, gdy tak właściwie to nie wiemy, jak obliczyć dokładny wynik.
Metoda Monte Carlo, jak już wspomniałem, ma różne zastosowania. Poniżej omówię dwa z nich, skupiając się jednak na szacowaniu wartości liczby \(\pi\). W kontekście całkowania numerycznego odwołuję zainteresowanych także do metody prostokątów i trapezów.
Całkowanie numeryczne¶
Metoda Monte Carlo może być stosowana do szacowania wartości całek, zwłaszcza dla funkcji wielu zmiennych, gdzie tradycyjne techniki całkowania mogą być skomplikowane.
Kolejne kroki algorytmu wyglądają następująco:
- Zakładamy pewien obszar \(D\), w którym chcemy oszacować całkę.
- Losujemy \(N\) punktów wewnątrz obszaru \(D\).
- Obliczamy wartość funkcji dla każdego z tych punktów.
- Średnia wartość funkcji dla tych punktów przemnożona przez rozmiar obszaru \(D\) daje szacunkową wartość całki.
Przy dużych wartościach \(N\) wynik zbliża się do prawdziwej wartości całki. Trzeba jednak pamiętać, że metoda Monte Carlo opiera się na losowości, a co za tym idzie ma pewną wariancję i jej dokładność zależy od liczby próbek. Zastosowanie większej liczby próbek zwiększa dokładność wyniku, ale również, co naturalne, zwiększa czas obliczeń. Coś za coś.
Szacowanie wartości liczby \(\pi\)¶
Jednym z popularnych zastosowań metody Monte Carlo jest szacowanie wartości liczby \(\pi\). Pomysł jest stosunkowo prosty i polega na losowaniu punktów w kwadracie, a następnie sprawdzaniu, ile z tych punktów trafia wewnątrz wpisanego w kwadrat koła.
Ogólne kroki algorytmu przedstawiają się następująco:
- Zakładamy kwadrat o boku długości \(2\), z wpisanym kołem o promieniu \(1\).
- Losujemy \(N\) punktów wewnątrz kwadratu.
- Liczymy, ile z tych punktów trafiło do wnętrza koła. Możemy to zrobić poprzez sprawdzenie, czy odległość wylosowanego punktu od środka kwadratu (będącego jednocześnie środkiem koła) jest mniejsza bądź równa \(1\). Liczbę takich punktów oznaczymy przez \(M\).
- Stosunek punktów wewnątrz koła do wszystkich punktów jest przybliżeniem stosunku pola powierzchni koła do pola powierzchni kwadratu. Co za tym idzie: \(\pi\approx 4\times \frac{M}{N}\)
Dokładność oszacowania zależy od liczby wylosowanych punktów, ale ze względu na losowy charakter algorytmu ma pewną wariancję.
Specyfikacja¶
Dane¶
- \(n\) — liczba prób (im większa, tym w ogólności większa dokładność oszacowania)
Wynik¶
- \(pi\) — przybliżona wartość liczby \(\pi\)
Symulacja¶
Pseudokod¶
funkcja MonteCarloPI(n)
1. wkole := 0
2. Dla i := 1 do n, wykonuj:
3. x := losowa liczba rzeczywista z przedziału [-1, 1]
4. y := losowa liczba rzeczywista z przedziału [-1, 1]
5. odl := (x * x) + (y * y)
6. Jeżeli odl <= 1, to:
7. wkole := wkole + 1
8. Zwróć (4 * wkole) / n
Schemat blokowy¶
%%{init: {"flowchart": {"curve": "linear"}, "theme": "neutral"} }%%
flowchart TD
START(["MonteCarloPi(n)"]) --> K1["wkole := 0
i := 1"]
K1 --> K2{i <= n}
K2 -- PRAWDA --> K3["x := losowa(-1, 1)
y := losowa(-1, 1)
odl := x * x + y * y"]
K3 --> K6{odl <= 1}
K6 -- PRAWDA --> K7[wkole := wkole + 1]
K7 --> K2i[i := i + 1]
K6 -- FAŁSZ --> K2i
K2i --> K2
K2 -- FAŁSZ ---> K8[/"Zwróć ((4 * wkole) / n)"/]
K8 ---> STOP([STOP])